Kontrole BHP

Czego mogę się spodziewać po kontroli Inspekcji Pracy?

Takie pytanie często pojawia się w moich kontaktach z klientem.
Odpowiedź jest prosta. Zadzwońcie Państwo do mnie. Przyjadę do Państwa firmy i przeprowadzę kompleksowy audyt bhp albo szybki przegląd. Przedstawię wnioski. Co jest pilne, co jest krytyczne i mogą zostać nałożone wysokie kary, a co jest mniej pilne i można sukcesywnie wprowadzać. Jestem często polecanym specjalistą BHP w Warszawie, Pruszkowie i okolicach.

Co kontroluje SANEPID pod kątem BHP? I czy może kontrolować np. warsztat samochodowy?

Tak! Coraz częściej spotykam się z kontrolami Sanepidu w zakładach pracy których produkcja nie jest związana z żywnością i dystrybucją żywności, a zwykliśmy się przyzwyczaić, że Sanepid kontroluje jedynie w tym zakresie. Kontrole Sanepidu zazębiają się często tematycznie z tymi z PIP i mogą dotyczyć zarówno szkoleń bhp, badań lekarskich, Oceny Ryzyka Zawodowego, badań środowiskowych, dostosowania budynków do miejsc pracy, odzieżą roboczą i gospodarką odpadami. Zakres jest szeroki a kary nie są niskie.

Czy można przeprowadzić szkolenie wstępne bhp przez internet? Co jeśli sprawdzi szkolenia organ kontrolny?

Nie. Szkolenie wstępne ogólne w zakresie bhp jest przeprowadzane przez specjalistę ds BHP przed dopuszczeniem do pracy. Co więcej pracodawca zobowiązany jest do przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego dla danego stanowiska i dokumentuje ten fakt na Karcie Szkolenia Wstępnego w Dziedzinie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Potwierdzeniem odbycia szkolenia są podpisy zarówno szkolących jak i szkolonego pracownika.
Za nieprzestrzeganie zasad szkolenia pracowników zgodnie z przepisami może grozić kara finansowa (mandat). Minimalny mandat to 1000zł, natomiast maksymalne kary mogą sięgać nawet 30 000zł.

Co może być kontrolowane przez PIP w magazynie wysokiego składowania?

Zakres kontroli w magazynach jest szeroki. Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę, że magazyn wysokiego składu to nazwa umowna nie definiująca parametrów.
Jest wiele norm i przepisów, które regulują kwestie składowania na regałach i już wysokość składowania powyżej 1,8 m będzie za wysoki skład uważana.
Kontrole na magazynach najczęściej koncentrują się na ocenie pod kątem uprawnień pracowników, dokumentacji wózków, oznakowania i wytyczenia dróg transportowych, wypadków przy pracy, zabezpieczeń regałów, kontroli dopuszczalnych obciążeń, Ocenie Ryzyka Zawodowego, dostosowaniem programu szkoleń itp.
Warto z doświadczonym specjalistą bhp przeprowadzić weryfikację (ja korzystam z check-listy przygotowanej po doświadczeniach z różnych kontroli) i przygotować magazyn do bezpiecznej pracy i nie martwić się o kontrolę.
Co ważne dobrze przygotowany magazyn pod kątem organizacyjno-technicznym ogranicza ryzyko wypadków zarówno pracowników jak i wypadków powodujących straty materialne.

Mariusz Bondaruk
Specjalista ds. BHP

Tel. 606 966 936
e-mail: biuro@bondaruk.pl